Instytut Promocji Kultury Polskiej od sześciu lat realizuje koncerty oratoryjne, które angażują prawie 200 osób w tym zespoły orkiestrowe, chóralne i solistów.
Dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasze Projekty zostały zaprezentowane w wielu prestiżowych obiektach sakralnych – nadając uroczystościom rocznicowym wzniosły i odświętny charakter.
W 2017 roku zostało wykonane Oratorium "Requiem Katyńskie" Pawła Muzyki – poświęcone polskim jeńcom wojennym i więźniom zamordowanym w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD. Utwór zamówiony przez Instytut Promocji Kultury Polskiej to multimedialny spektakl, którego światowa premiera odbyła się 12 kwietnia w Światyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Dzięki transmisji TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia relację z wydarzenia obejrzało kilka milionów odbiorców.
W najbliższym czasie planujemy koncerty w Rzymie, Barcelonie, Lizbonie, Lwowie, Warszawie, Szczecinie i Przemyślu.
Zaangażowanie na rzecz kultury polskiej
W roku 2016 Przemysław Firek zainicjował działalność Instytutu Promocji Kultury Polskiej, którego został prezesem. Instytut za cel swojej aktywności obrał popularyzację muzyki polskich kompozytorów, tak współczesnych, jak i tych, którzy tworząc swoją muzykę w ubiegłych wiekach pozostawali w zapomnieniu. Dlatego w tym samym roku rozpoczął współpracę z dwoma kompozytorami – Sebastianem Perłowskim i Maciejem Jabłońskim, którzy zinstrumentowali utwór przywracanego pamięci kulturowej kompozytora, dyplomaty, śpiewaka oraz księcia – J.M.K. Poniatowskiego. Msza F-dur tego twórcy trafiła do 25. miast w kraju i za granicą, koncerty odbyły się między innymi w Chicago, Paryżu, Rzymie, Bogocie, Lwowie, Lizbonie Warszawie, Krakowie czy Szczecinie.
Podczas sześcioletniej działalności Instytut podjął współpracę z następującymi kompozytorami-artystami: wymienionym już Sebastianem Perłowskim, a także: Pawłem Muzyką, Pawłem Sydorem i Tomaszem Radziwonowiczem. Współpraca z nimi zaowocowała trzema nowymi kompozycjami.
Obecnie trwają prace nad premierowym wystawieniem zamówionej przez Instytut opery Totus Tuus – na 100-lecie urodzin Ojca Świętego – kompozycji Pawła Sydora.
Instytut Promocji Kultury Polskiej współpracuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi solistami, dyrygentami, chórami i orkiestrami, by wymienić następujące formacje artystyczne: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Lizbońska, Filharmonia Narodowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquestra symfonica del Valles, Sinfonia Viva, Sinfonia Juventus czy Filharmonia Lwowska. Efektem współpracy z tą ostatnią jest wydana przez DUX w zeszłym roku płyta Msza F-dur Poniatowskiego (która została nominowana do Fryderyków w 2022) oraz zrealizowana pierwsza część europejskiego tournée, prezentującego ten album płytowy w Wiedniu, Bratysławie i Budapeszcie. Na ten rok zaplanowane zostały koncerty w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.